KIERUNEK TURCJA – BODRUM

mapa - Kopia

Wizyta w Bodrum miała miejsce w lipcu, a więc w szczycie sezonu. Miasto to zdecydowanie szereg doznań dla każdego.

Podczas wyprawy odwiedziliśmy główne punkty, które polecamy każdemu. Zaczęliśmy od portu robiącego spore wrażenie. Dobija do niego wiele małych i lokalnych łódek, ale jest to też jeden z głównych ośrodków Morza Śródziemnego, który skupia miłośników jachtów i ludzi z wyższych sfer. Bodrum jest położone nad dwoma niewielkimi zatokami, oddziela je piękne wzgórze, z którego zobaczymy całe miasto – stronę handlowo/usługową, kurorty pełne luzu, ale także zgromadzone niedbale przy brzegu wcześniej wspomniane jachty, łódki.

Udając się nieco wyżej spotkamy niedbale zostawiony przy drodze stary teatr, przypominający nieco antyczne budowle, ciekawy lazuru wody spoglądający w stronę morza. Idealne miejsce na krótki przystanek. Kierując się w górę miasta trafimy do miasteczka złota. Tutaj klimat nieco się zmienia. Chronione, klimatyzowane miejsce pełne stoisk elegancko ubranych sprzedawców wyrobów złotniczych. Od pierścionków, poprzez delikatne łańcuszki i bransoletki aż do totalnego przepychu. W drodze powrotnej zatrzymujemy się przy kilku starych budowlach i na koniec udajemy się do centrum miasta

Ciasne uliczki gromadzą blisko siebie szereg sklepów, knajp i kawiarni. Polecamy szczególnie usiąść w jednym z ogródków i spróbować typowego dla regionu ulicznego jedzenia w pełni oddającego klimat Turcji.

Ludzie są naprawdę uśmiechnięci, skorzy do rozmowy. Do tej pory patrzyłam z przymrużeniem oka na historie o chęci kupienia naszych polskich blondynek – zmieniłam podejście po tym jak uroczy kawaler ze zdjęcia poniżej proponował w zamian za mnie swoją knajpę z kebabem oraz stado wielbłądów. W Turcji wszystko jest możliwe ;)

Miasto jest również rajem dla zakupoholików. Kupicie tu dosłownie wszystko.

Z NOTESU:

GDZIE: Bodrum, Turcja.

KIEDY: najlepiej od wiosny po jesień.

CZYM: zdecydowanie drogą lotniczą. Podróż trwa ok 4/4,5h. Ewentualnie podczas wakacji na niektórych greckich wyspach istnieje możliwość wycieczki drogą wodną.

STREFA CZASOWA: +2h

JĘZYK: turecki

WALUTA: Lira Turecka – najlepiej zabrać Euro lub Dolary i wymienić na miejscu.

BUDŻET: w zależności od potrzeb i planów, ceny mocno przystępne.

POGODA: w Lato w granicach 28/30 stopni, w zimie nie spada poniżej 0.

WARTO KUPIĆ: skórzana odzież oraz akcesoria, tureckie słodycze, bakalie, naturalne kosmetyki, ceramika

WARTO PRZEŻYĆ: spacer w porcie oraz chwilę refleksji na wzgórzu ponad miastem.

POLECAMY: zjeść w jednej z ulicznych jadłodajni, udać się na wzgórze, z którego rozciąga się niezwykła panorama.

RODZAJ WYJAZDU: wycieczka fakultatywna zorganizowana przez jedno z polskich biur podróży.

DSCN7327DSCN7332DSCN7312DSCN7340DSCN7336DSCN7349DSCN7293IMG_8575

Nawigacja po wpisie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *